עסקים להשקעה

אנשי עסקים מחפשים כל העת עסקים להשקעה לרכישה, הזדמנויות עסקיות, וכיוצא בזה. קיים היצע נרחב בשוק וניתן למצוא אותו באתרי תיווך עסקים ובאתרים אחרים העוסקים בתחום. כל אחד הרוצה להשקיע בעסק חייב לבצע בדיקות שונות שאחת שהם היא בדיקת נאותות. משמעותה היא קבלת מידע מוסמך על המצב הפיננסי והכלכלי שלו. ניתן לבקש ולקבל דו"חות רווח והפסד המבוקרים על ידי רואה חשבון מספר שנים אחורה, תזרים כספים ומסמכים פיננסיים אחרים. כמו כן, יש לבקש רשימת לקוחות קבועים, מידע על הידע הארגוני הקיים, חוזים עתידיים ועוד. אלמנטים אלו יכולים להוסיף רבות להערכת מוניטין העסק.

במידה ולעסק יש רכוש יש להעריכו, כך בנוגע לנדל"ן, לחומרי גלם, לציוד, למוצרים ולסחורה קיימת במלאי ועוד. כאשר קובעים את שווי הנכס אזי לוקחים בחשבון את הנכסים שניתן למדוד כספית ובנוסף, מוניטין מוערך. כל הנתונים הללו משוקללים על ידי הרוכש הפוטנציאלי. במידה והעסק נועד להשקעה אזי קבלת ההחלטות תיקח עניין זה בחשבון. כאן המשקיע לא ירצה להיות פעיל אלא להפקיד אותו בידי מנהל מקצועי. במידה ומדובר על עסק שבו הוא יעבוד ויהיה פעיל אזי ההתייחסות תהיה שונה ובהתאם.

מקובל לבקש מהמוכר ללוות את העסק הנמכר זמן מה עד שהצד הרוכש יכירו לעומק ויידע להתנהל בו. במרבית המקרים התנאי הזה מתקבל. לאחר שכל הנתונים נבדקים אזי ייערך הסכם מסודר שבו יוכנסו כל ההתניות וכל הסיכומים אליהם הגיעו כולל מחיר, תנאי תשלום ועוד. מומלץ שהרוכש יכיר את תחום העסק אותו הוא מתכוון לרכוש. יש להיעזר במומחים לנושא. יועצים כלכליים, רואי חשבון, עורכי דין ובעלי מקצוע אחרים המתמחים בתחום יכולים לייעץ, להכין הסכם, ובאופן כללי, ללוות. כל צד יביא עימו את יועציו וייעזר בהם לאורך כל הדרך.

הסדנאות שלנו